Ћирилица  ·  Latinica  ·  English

Дан рођења Николе Тесле и Дан науке у Србији

На данашњи дан 1856. године рођен је Никола Тесла  амерички научник српског порекла, човек који је својим радом и изумима дао непроцењив допринос савременој цивилизацији, рођен је у 10. јула 1856. године Смиљану у Лици (тадашње Аустријско Царство) Био је четврто од петоро деце српског свештеника Милутина Тесле и Георгине Тесле рођене Мандић. Одгајан у православном духу и традицији, Тесла ће школовање започети у Смиљану. У Госпићу похађа Нижу гимназију, а 1873. године у Карловцу завршава Вишу реалну гимназију. Као стипендиста Војне крајине одлази на студије на Високој техничкој школи у Грацу. Исте наставља у Прагу, али их због лоше финансијске ситуације не успева да заврши. Први посао добија 1879. године у једном предузећу у Марибору. Након тога ради као технички цртач у Државном техничком заводу Будимпеште и управник предузећа Будимпештанске телефонске централе, где долази до изражаја његова инвентивност. Израђује апарат за појачавање гласа при говору преко телефона. Из Будимпеште, 1882. године стиже у Париз, где ради за Едисоново континентално друштво за Европу. Крајем 1883. године одлази у Стразбур и ту остаје до фебруара 1884. године. У Стразбуру, настаје први индукциони мотор који користи принцип обртног магнетног поља наизменичних струја. У Париз се враћа 1884. године и исте године одлази за Америку. У Америци ће прво радити са Едисоном, да би годину дана касније формирао своју компанију Тесла Арц Лигхт Цомпанy. Тада почиње најпродуктније раздобље Теслиног истраживачког и стваралачког рада. Иза њега ће остати преко 700 патената, међу којима су најзначајнији полифазни систем, обртно магнетно поље, асинхрони мотор, синхрони мотор и Теслин трансформатор. Тесла ће дати значајан допринос и у области преноса и модулације радио сигнала. Откриће начин за генерисање високофреквентне струје, а његов систем наизменичних струја ће омогућити лакши и ефикаснији пренос електричне енергије на даљину.

Као знак признања за огромни допринос напретку човечанства и достигнућа, пре свега у области електротехнике, међународна јединица мере за јачину маглетног поља понеће, његово име.

Никола Тесла је 1892. године постао први почасни члан Удружења српских инжењера, на чију традицију се наслања Савез инжењера и техничара Србије.

Савез инжењера и техничара Србије је 2023. године донео Одлуку о иницијативи за одговарајуће трајно обележавање, промовисање и афирмацију лика и дела Николе Тесле, као држављанина Сједињених Америчких Држава српког порекла.

У оквиру Одлуке предложено је да се Музеју посвећеном Николи Тесли омогући знатно већи простор за излагање и истраживачки рад на баштини коју нам је Тесла оставио у наслеђе и да би подизање новог музеја било од великог значаја за промоцију Николе Тесле али и промоцију српске културе.

Предложено је и да се оснује Међународни комитет са седиштем у Београду, са циљем доделе награде за достигнућа у истраживачким и научним пољима у којима је Тесла остварио најзначајније резултате.

Одлуком о иницијативи преложено је и подизање торња, који би био реплика торња који је Тесла подигао на Лонг Ајленду САД, као и да се брендира лик и дело Николе Тесле путемн књига, брошура. часописа и одговарајуће робе широке потрошње.

У оквиру активности на популаризацији лика и дела Николе Тесле данас ће у Лесковцу, у организацији Удружења инжењера и техничара Лесковац, колективне чланице СИТС и Удружења Теслин торањ у Србији, а уз подршку Савеза инжењера и техничара Србије бити одржана манифестација "Теслин дан" у Теслином парку код Хидроелектране Вучје и у Теслином центру у Лесковцу.

На манифестацији ће се обратити и одржати пригодно предавање председник Савеза инжењера и техничара Србије др Игор Марић. 





 
 
СИТС • Савез инжењера и техничара Србије • Кнеза Милоша 7, 11000 Београд, Србија • Телефон: 011/3230-067 • емаил:office@sits.rs